V následujících týdnech se každý pátek nebudete muset starat o svačinu. Jsme tři bývalí studenti gymnázia a v rámci našeho studia na Ekonomické fakultě Jihočeské univerzity budeme v prostorách bývalého bufetu prodávat čerstvě zapečené tousty. Tímto prodejem zrealizujeme náplň jednoho z předmětů, jehož cílem je vyzkoušet si podnikání v praxi. V nabídce budeme mít slanou i sladkou variantu toustů, a kromě nich i ovoce.
Budeme se tedy na Vás těšit každý pátek od 7:00 do 11:00 hodin.
Ředitelka školy vyhlašuje kritéria pro přijetí do primy osmiletého gymnázia a do 1. ročníku čtyřletého gymnázia
Odkaz na dokument zde
Dne 7. 12. 2018 se žáci tříd oktáva, 4. A a 3. A zúčastnili v ND v Brně zajímavého divadelního představení s názvem Teror. Hra má formu soudního přelíčení - před soudem stojí elitní bojový pilot německé armády, major Lars Koch, který sestřelí dopravní letadlo se 164 lidmi na palubě. To totiž unesl terorista aby ho navedl na mnichovskou Allianz Arénu, ve které 70 tisíc lidí právě přihlíží fotbalovému zápasu. Lars Koch věří, že je správné méně lidí zabít a hodně tím zachránit. Ve stejné situaci by se znovu rozhodl stejně. Však pasažéři letadla jsou podle něj tak jako tak ztraceni, zbývá jim jen několik minut života! Hra tak otvírá otázky etiky, morálky a práva. Má být Lars Koch odsouzen, nebo zproštěn viny? Hra má dva alternativní konce. Rozhodnou diváci. A především v tom tkví zvláštní atraktivita a originalita tohoto divadelního experimentu.
Na webové stránce http://terror.theater/ lze sledovat, jak se hlasuje v jednotlivých divadlech. Jednoznačně převažuje rozhodnutí „nevinen“ – většinou byl Lars Koch tedy osvobozen. Rozhodnutí v jednotlivých představeních nicméně bývá i dosti těsné – a celkově je průměrně zhruba 60 % diváků pro zproštění viny. Autor hry Ferdinand von Schirach podle svých slov očekával spíš ortel „vinen“ – a sám by se k němu přiklonil. Při představení, kterého se zúčastnili naši žáci, byl Lars Koch zproštěn viny - v jeho prospěch hlasovalo více než 90% všech diváků.
V závěru měsíce ledna se vydají čtyři studentky našeho gymnázia do Pelhřimova, aby nás reprezentovaly v obou kategoriích okresního kola Olympiády v českém jazyce. Této cestě předcházelo předvánoční zápolení ve školním kole, kterého se ve II. kategorii (studenti středních škol) účastnilo 15 soutěžících a v I. kategorii (žáci nižšího stupně gymnázia a ZŠ) dokonce celé dvě třídy, tercie a kvarta. Mezi terciány a kvartány si nejlépe vedly Magdaléna Pokorná a Adéla Chaloupková (obě postupují do okresního kola), ale velmi dobře vyřešily zadané úkoly i Alena Doležalová a Adriana Urbanová. Vítězkami II. kategorie s postupem do okresu se staly Šárka Doležalová a Simona Šenkýřová (obě ze 3.A), pochvalu za svůj výkon si zaslouží i Ilona Hypšová a Adéla Matějková z téže třídy.
Všem výborným řešitelkám školního kola OČJ gratulujeme a přejeme mnoho úspěchů v okresním kole.
Dne 23. 11. 2018 se konala mezinárodní internetová soutěž Best in Deutsch, která je určena pro studenty německého jazyka. Soutěže se celkem zúčastnilo 3052 středoškoláků z 243 škol v 11 zemích. Naši školu reprezentovalo 14 studentů. Nejlépe si vedly Nikola Garaiová z 8.O (582. místo), Barbora Petrovičová ze 4.A ( 675. místo) , Anna Pourová ze 4. A (849. místo), Roman Šimek ze 7. O ( 1032. místo) a Šárka Štecherová ze 7. O ( 1041. místo) . Pro výsledek celé školy byly zprůměrovány vždy výkony 5 nejlepších žáků. Naše škola se tedy díky výkonům uvedených studentek a studenta umístila na 118. místě. Všem soutěžícím děkujeme za účast a snahu a těšíme se na další ročník soutěže.
21. ledna od 16:00 do 17:00 proběhne na Gymnáziu dr. A. Hrdličky beseda s hlavním průvodcem zájezdu Země Vikingů, panem Antonínem Mikulenkou, na kterou jsou zváni všichni rodiče účastníků zájezdu. Účast na setkání není nezbytná, protože hlavní informace již rodiče účastníků obdrželi na informačním listu před Vánocemi. Lze však očekávat, že mnoho lidí ocení možnost osobního setkání s hlavním průvodcem. Pan Mikulenka promítne fotografie plánovaných destinací, stručně popíše plánovaný průběh akce a zodpoví případné dotazy.
Na pondělí 17. prosince 2018 naplánovalo Hrdličkovo gymnázium soutěžní dopoledne pro žáky 9. tříd základních škol z Humpolce a přilehlého okolí s názvem „Věda nejen pro Alfréda“. Nejednalo se o úplnou novinku, protože soutěžní program s tímto názvem realizovala naše škola úspěšně již v minulých letech. Zatímco se uplynulé ročníky soustředily výhradně na soutěžní úkoly pro žáky se zájmem zejména o přírodní vědy, letošní pojetí mělo charakter zábavného dopoledne určeného pro všechny deváťáky bez rozdílu. Naše pozvání přijaly ZŠ Hradská a Hálkova z Humpolce, dále ZŠ Želiv, Senožaty, Větrný Jeníkov, Herálec a Lipnice nad Sázavou. Do hry se celkem zapojilo 104 soutěžících, kteří vytvořili 7 soutěžních družstev. Podstata hry spočívala ve vyluštění tajenky prostřednictvím obdržených indicií, které soutěžící získávali za postupně splněné úkoly. K tomu bylo třeba absolvovat fyzikální a chemické pokusy, matematický a zeměpisný kvíz, paleografické cvičení nebo praktickou činnost s minirobotem. Jiní zase prokázali znalosti z oboru ICT. Sportovně zaměření účastníci dali přednost dovednostním soutěžím v tělocvičně, ale dostalo se i na mladé historiky-archeology, výtvarníky a zájemce o poslechy cizojazyčného textu. Žáci, kteří dávají přednost praktickým dovednostem, určitě ocenili možnost výroby vánočních dekorací, zdobení perníčků nebo třeba stavby věže z párátek a cizrny. Jako první se na shromaždiště do školní tělocvičny vrátilo se správně vyluštěnou tajenkou smíšené družstvo žáků ZŠ Hálkova a ZŠ Želiv, které si také odneslo vítěznou cenu. Podle reakcí soutěžících i jejich pedagogického doprovodu lze usuzovat, že zklamaný neodcházel nikdo.
Závěrem poděkujme našim vyučujícím za přípravu jednotlivých soutěžních stanovišť, našim maturantům za aktivní pomoc při realizaci celé soutěže a vedení zúčastněných škol za uvolnění žáků z výuky. Věříme, že se návštěvníkům ze základních škol na našem gymnáziu líbilo, přejeme jim šťastnou volbu střední školy, kterou by v případě jejich zájmu mohlo být právě Gymnázium dr. A. Hrdličky v Humpolci.
Ve středu dne 12. prosince 2018 proběhly v rámci výuky německého jazyka hodiny německého jazyka s animátorkou. Animace probíhá pravidelně jednou za školní rok ve třídách nižšího gymnázia – v sekundě, tercii a kvartě. Animátoři jsou zaměstnanci plzeňské organizace TANDEM, která se zabývá spoluprací českých a německých škol a propagací němčiny jakožto jazyka našich sousedů.
Animátorka – paní Simona Pöder Innerhofer - si připravila pro žáky zajímavé hry a soutěže, v nichž si děti hravou formou procvičily a obohatily slovní zásobu a zároveň se dobře pobavily (viz fotografie).
Dne 4. 12. 2018 se uskutečnila exkurze do rakouského Salzburku a na průvod čertů ( Krampuslauf) do městečka Golling. Akce se zúčastnilo 55 studentů. Po prohlídce města ( centrum, park u zámku Mirabell, Mozartův rodný dům, pevnost Hohensalzburg) měli studenti možnost nasát atmosféru vánočních trhů a ve večerních hodinách si užít vystoupení „krampusů“. Pěkné dojmy z celého dne nezkazilo ani deštivé počasí.
S třídou tercií jsme 30. listopadu využili programu městské knihovny, který studentům poutavě připomněl, jaké byly příběhy vojáků na frontě za první světové války. Lektorka Zdeňka Komrsová si pro nás připravila několik zajímavých her a ozvláštnění, ale ústřední roli hrály texty z knihy Zákopy. Tato kniha pochází z edice zaměřující se na učení historie pomocí četby příběhů. Děkujeme za příjemný zážitek. Program si chválili i studenti kvarty, kteří ho navštívili dříve.
Na letošním ročníku soutěže Náboj junior naši školu reprezentovaly dva týmy, jeden z kvarty a druhý z tercie. Oba čtyřčlenné týmy řešily během 120 minut několik příkladů, které vyžadují kombinaci logického myšlení, matematických dovedností a znalostí fyzikálních zákonů.
V konkurenci 304 týmů z českých základních škol a víceletých gymnázií obsadily naše týmy velmi slušné pozice. Jako velký úspěch lze hodnotit zejména 45. místo týmu terciánů.
Ve středu 31. října 2018 jsme vyrazili do školy v maskách, abychom si užili Halloween.
Chodby našeho gymnázia se proměnily na strašidelné koridory plné podivných a děsivých stvoření. Nejen žáci, ale i někteří učitelé přišli oblečení v kostýmech. Fantazii se meze nekladly, a tak jsme mohli vidět nespočet různých masek - od vražedných doktorů přes čaroděje až k Otíkovi z filmu Vesničko má středisková. Během druhé hodiny se všichni sešli v tělocvičně, za zvuku hudby proběhla slavnostní promenáda a na závěr zvolila pětičlenná porota nejzajímavější masky a ocenila třídy, které se akce zúčastnily v nejvyšším počtu.
Probojovat se na olympiádu je snem každého sportovce. Postupová kritéria jsou však velmi tvrdá, olympijská výprava má vždy omezený počet členů a mnohdy není do poslední chvíle jasné, zda bude dlouhodobá snaha korunována postupem na světovou soutěž. Na začátku letošního roku už probíhaly zimní olympijské hry, ale na letní olympiádu také došlo. Konala se 7. – 14. 7. v rumunské Kluži, hostila zástupce ze 107 zemí světa a byla matematická. Jedním z 600 účastníků byl také Matěj Doležálek, který byl nominován po celostátním kole MO a nominaci potvrdil na výběrovém soustředění. Po loňském stříbrném pásmu ze Středoevropské olympiády přivezl Matěj z Kluže čestné uznání, které bylo podmíněno plným počtem bodů z alespoň jednoho ze soutěžních příkladů. Díky skvělým výsledkům je také opět kandidátem na nejvyšší ocenění v soutěži Mládí 2018. Tak jako sportovci po olympiádě hovoří o nové sezoně, tak se i Matěj už nyní připravuje na příští olympiádu. V září absolvoval již dvě matematická soustředění. Ať je letošní sezona završena stejnou vrcholnou akcí jako v loňském roce!
Podzim je tu, a tak si prima ve výtvarné výchově vytvořila své Podzimníčky. Stráží vestibul školy. :-)
1 084,46 metrů - délka naší „Lidl účtenky“
Prima se zapojila do soutěže vyhlášené Rádiem Evropa 2 a společností Lidl ČR „Nejdelší účtenka“. Od 10. září do 30. září poctivě shromažďovali studenti účtenky. Poté nastala fáze slepování a měření. Slepoval každý ze třídy, měřilo v tělocvičně několik odvážlivců pomocí pásma vypůjčeného z kabinetu tělesné výchovy. Nejnáročnější bylo smotání kilometrové účtenky do jedné velké role. V pondělí 8. října jsme s nadějí očekávali vyhlášení výsledků, bohužel naše účtenka nevyhrála. I tak jsme si soutěž užili.
Ať je naše prima prímaPrvní den to bylo hraní
a vzájemné poznávání,
poté jsme si prošli školou
samo sebou s naší mapou.
Protože tradice se nemají porušovat (a zvláště pak ty vydařené :-)), tak i letos jsme se vypravili na Bělici a opět zažili spoustu netradičních her, více i méně náročných situací, kupu legrace, pohody i nevšedních zážitků. A jaká že byla naše čtyřdenní náplň práce :-)? Úspěšně jsme se evakuovali před hrozbou Trifidů, byli jsme rychlejší než elektrický proud, zachránili se před žraloky, vyřešili problémovky, motali se jako sloni v porcelánu, sestrojili jsme neuvěřitelné vynálezy a naše kreativní šnečí divadlo by nám mohl závidět i Hollywood :-). Vyvrcholením celé akce byly pády a skoky důvěry a jako třešnička na dortu byl večerní táborák za tónů kytary.
Náš velký dík patří rodičům, kteří nám pomohli s dovozem a odvozem věcí, a našim „starým známým“ i novým pomocníkům, protože bez nich by to nebylo ono.
Ve středu 10. 10. 2018 se studenti tříd 2.A a 6.O vydali do tolerančního kostelíka na Zichpili, kde zaměstnanci Malého muzea Bible ze Starého Pelhřimova připravili vzdělávací program na téma křesťanství, významu knihtisku a náboženské toleranci císaře Josefa II. Program měl dvě části, a to praktickou a teoretickou. V teoretické části studenti vyslechli výklad o obsahu Bible, o náboženských poměrech v Čechách v 16. a 17. století a o náboženské toleranci v pojetí císaře Josefa II. V praktické části, která měla podobu 4 workshopů, si studenti vyzkoušeli psaní seříznutým bambusem, práci na starém dřevěném tiskařském lisu, shlédli způsob výroby kovových liter a ve finále se pokusili o vysázení krátkého textu. Takto zaměřený program plně koresponduje s výukovým obsahem dějepisu v 2. ročníku gymnázia a jeví se jako vhodné doplnění tradičních dějepisných hodin.
Dne 3. října 2018 proběhl ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí křest knihy Před sto lety… Tato kniha vznikla ze spolupráce Gymnázia dr. A. Hrdličky s místním muzeem na připravovaných říjnových výstavách ke stoletému výročí konce Velké války a vzniku republiky. V rámci čtyř různých projektů se studenti zapojili do chystaných podkladů pro výstavy. O průběhu jednotlivých projektů jsme vás na stránkách školy průběžně informovali.
Díky programu Rok v Champagne-Ardenne mají studenti středních škol Kraje Vysočina možnost vyjet studovat na některou z francouzských partnerských škol v oblasti Champagne-Ardenne. Ve školním roce 2017/2018 tak učinili dva studenti našeho gymnázia – Barbora Stýblová a Mikuláš Festa.
Barbora studovala v uplynulém školním roce na Lycée Pierre Bayen ve městě Châlons-en-Champagne a díky individuálnímu plánu mohla zároveň pokračovat ve studiu na našem gymnáziu. „Celý svůj pobyt ve Francii hodnotím velmi kladně, začátky sice nebyly lehké, ale postupně jsem cítila, že se moje francouzština zlepšuje a na konci pobytu jsem byla schopná dokonce i vtipkovat s mými francouzskými kamarády. Určitě bych tuto možnost doporučila i ostatním, protože si myslím, že člověk nic neztratí, ale může jenom získat!“ Barbora získala ve Francii nejen nové kamarády, ale i spoustu dovedností, jiný úhel pohledu a po návratu do České republiky úspěšně složila jazykovou zkoušku z francouzského jazyka DALF na úrovni C1.
Mikulášovi se ve Francii zalíbilo natolik, že se rozhodl, že rok ve Francii je málo a prodloužil si svůj pobyt ještě na letošní školní rok 2018/2019. Svůj individuální plán na našem gymnáziu zvládá bez problémů, takže nezbývá, než mu popřát ještě jeden úspěšný francouzský rok na lycée v Joinville!
Pro více informací o programu navštivte stránky Kraje Vysočina: https://www.kr-vysocina.cz/rok-v-champagne-ardenne/d-4067474
Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.