Aktuality

Zážitkový workshop - Mám svůj sen

Zážitkový workshop - Mám svůj sen

Společnost Post bellum si pro naše studenty připravila workshop, díky našemu zapojení do soutěže Příběhy našich sousedů. Pomocí metod dramatické výchovy a zážitkové pedagogiky nabídla studentům 4.0 pohled na rok 1968 očima postav žijících v jednom činžovním domě. A jaké byly ohlasy našich studentů?

Den s němčinou

Den s němčinou

Ve středu dne 20.11.2019 se uskutečnil v naší škole "Den s němčinou" (Autobahnspiel).
Tuto akci pořádal Goethe Institut Praha.
Jedná se o zábavnou hru, při které plní žáci zajímavé úkoly na 16 stanovištích.
Otázky se týkají německých reálií z různých oblastí (věda, technika, literatura, sport apod.).
Žáci jsou rozděleni do 3 - 5 členných skupin, všichni dostanou průkaz k zapisování svých výsledků, a poté "cestují" po vybraných německých městech, pro jejich hodnocení jsou důležité také "ujeté" kilometry.
Průběžné výsledky mohou týmy sledovat na světelné tabuli, čas hry je omezen na 60 minut.
Hra je výborně připravena a dokáže děti rychle a velmi dobře zaujmout.
 
Akce se zúčastnili žáci (němčináři) ze tříd sekunda, tercie, kvarta, kvinta a 1.A a podle jejich názorů byla hra "super".
Nejúspěšnější týmy byly z kvarty a tercie, žáci obdrželi praktické sportovní tašky, ostatní účastníci si s chutí rozebrali nabízené balonky a odznaky

Středoškolský atletický pohár a přespolní běh

Středoškolský atletický pohár a přespolní běh

Ve středu 18. 9. 2019 se v Pelhřimově konala atletická soutěž družstev s názvem Pohár rozhlasu. Tento rok byl tým pod vedením Mgr. Petra Studenovského v nejsilnější sestavě za poslední minimálně 4 roky. Až na dva reprezentanty byli všichni z maturitního ročníku!

OK v kopané SŠ

OK v kopané SŠ

Dne 25. 9. 2019 se uskutečnilo okresní kolo v kopané pro středoškoláky. V Pelhřimově okolo osmé hodiny ranní se střetly týmy středních škol na hřišti Kalvárii. Turnaje se zúčastnily čtyři týmy, které rovnou nastoupily do semifinále. Jednotlivá utkání trvala 2x20 minut a hrálo se na umělé trávě.

Jak si vedli naši borci?

Po prvním vyrovnaném utkání, kde podlehli SPŠ a SOU Pelhřimov na penalty, hladce porazili gymnázium Pacov 9:0 a umístili se na třetím místě.

Celý turnaj ovládlo gymnázium Pelhřimov, které zvítězilo nad SPŠ a SOU Pelhřimov po penaltách 4:3.

Kromě sychravého počasí se turnaj vydařil. Rádi bychom Vás chtěli pozvat na příští ročník této soutěže, který se bude konat v září nového školního roku. Doufáme v postup našich studentů do krajského kola, a proto nás přijďte podpořit.

Václav Marhoun, Oktáva

Máš na to?

Máš na to?

Máš na to? Právě o tom se přesvědčili studenti našeho gymnázia, kteří se 10. 10. 2019 zúčastnili republikového finále soutěže „Máš na to“ pořádané policií ČR, neboť v krajském kole byli nejlepší na Vysočině.

Poznáváme krásy Vídně

Poznáváme krásy Vídně

24. října 2019 jsme se my, studenti tříd 2.A a 6.O, vydali na poznávací zájezd do Vídně. Už při příjezdu do „metropole na Dunaji“ jsme mohli pozorovat výškové budovy v Dunajské čtvrti a také Centrum OSN. Naším prvním cílem se stala letní rezidence Habsburků na okraji města, rokokový zámek Schönbrunn. Zde jsme si prohlédli soukromé pokoje i reprezentační sály císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty a prostřednictvím audioprůvodce si vyslechli výklad v češtině. Následovala příjemná procházka zámeckým parkem s Gloriettem. Odpoledne jsme se přesunuli do centra Vídně, kde jsme navštívili mnoho pamětihodností. Mezi ně patřil chrám sv. Štěpána, na jehož věž jsme měli možnost vystoupit. Podívali jsme i na významnou ulici Ringstrasse, kde jsme mohli spatřit Parlament, Radnici, Hradní divadlo, Lidovou zahradu, Státní operu, Přírodovědné a Uměleckohistorické muzeum. Dále jsme obdivovali areál hradu Hofburg s jeho vyhlášenou „Španělskou jezdeckou školou“ a také Císařskou klenotnici, v níž jsme si prohlédli mj. rakouskou císařskou korunu, korunu Svaté říše římské a šperky Marie Terezie. Zájezd jsme zakončili na 252 metrů vysoké Dunajské věži, odkud jsme se pokochali nádherným výhledem na Dunaj, Vídeň a její okolí. Celým výletem nás provázelo příjemné slunečné počasí, a tak jsme Rakousko opouštěli plni zážitků z krásného zájezdu i nových poznatků.                                                

Nela Sochůrková, 2.A

 

Beseda s panem Martinem Mejstříkem

Beseda s panem Martinem Mejstříkem

V pátek 1. 11. 2019 zavítal na naší školu pan Martin Mejstřík, kterého si většina pamětníků zcela jistě spojí s událostmi roku 1989. Jako spoluzakladatel předrevolučního studentského časopisu Kavárna A. F. F. A. a jako jeden z předních účastníků protirežimních demonstrací z let 1988 a 1989 přijel studentům povyprávět o roli vysokoškoláků při organizování manifestace k výročí 17. listopadu v roce 1989, o jejím průběhu a finále na Národní třídě. Pan Mejstřík doplnil své vzpomínky na listopadové události promítnutím krátkého dobového dokumentu a prezentací o vzniku a negativním fungování komunistického režimu ve světe a v bývalém Československu. V samém závěru besedy zbyl také čas na otázky od studentů.

Studentská nobelovka pro Matěje  … a Hrdlička to viděl!

Studentská nobelovka pro Matěje … a Hrdlička to viděl!

V pondělí 21. října se v brněnském Sono centru sešla vskutku vybraná společnost. V obecenstvu zasedli mimo jiné předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, ministr školství Robert Plaga, řada vynikajících vědců, vysokoškolských pedagogů a další. Aktéry slavnostního večera se stali laureáti Českých hlaviček – soutěže, která je pro svou prestiž také nazývána studentskou nobelovkou.  V kategorii Universum – Člověk a exaktní vědy získal sošku také náš absolvent a čerstvý vysokoškolák Matěj Doležálek z loňské oktávy. Nominaci mu přinesla práce SOČ na téma kvaternionů. Vědecká porota ocenila především vysokou odbornou úroveň práce, která by obstála i jako diplomová práce na vysoké škole. Medailonek natáčela Česká televize u nás ve škole, a tak vlastně Matěj Doležálek získal nejvyšší možné ocenění pro středoškoláky před zraky Aleše Hrdličky, vědce, který měl často kolem sebe studenty a vědu velmi podporoval. Děkujeme Matějovi za dlouhá léta vynikající reprezentace a přejeme mu úspěchy i na vysoké škole. Záznam z předávání cen byl odvysílán 9. 11.  v České televizi - ke zhlédnutí je zde.

Kvinta v tercii vyhrála

Kvinta v tercii vyhrála

a v kvartě navštívila DOX (centrum současného umění)

a v kvintě navštíví 8smičku

Třídíš, třídím, třídíme…má to smysl!

Třídíš, třídím, třídíme…má to smysl!

Ve středu 25. 9. 2019 se třída sekunda vydala na skládku do SOMPO v Hrádku u Pacova, kde strávila dopoledne. Nejdříve jsme se na velké váze pro auta s odpadem zvážili i s paní učitelkou Zachovou a panem učitelem Svobodou, vážili jsme 1400 kg.
Potom jsme se rozdělili na dvě skupiny, holky a kluci. Holky se vydaly směrem na skládku a tam jsme viděly hodně velké množství odpadu. Byly to všechny odpady, které házíme do popelnic na směsný odpad. Bohužel se na tuto hromadu dostane i velké množství plastů, které tam nemají co dělat. V SOMPO se sice snaží alespoň velké plasty vybrat, ale není možné přebrat vše, protože je tam toho opravdu moc. Také ze skládky vybírají různé kovy a dřevo.
Kluci mezi tím byli u třídičky plastů, kam jsme se potom vydaly i my. Podívali jsme se na pás, u kterého paní odpad z kontejnerů na plast třídí. Náš průvodce nám řekl, že máme pytle s plastem do popelnic vysypat nebo pytle nezavazovat, protože potom pán, který dává plasty na pás, musí pytle roztrhávat, aby to paní nahoře u pásu stíhaly přebírat. Plasty, které paní vybraly, se slisují do velkého balíku, stejně jako papíry, a jdou k recyklaci.

Napadlo nás, že by se do každé třídy naší školy mohly dát také koše na plasty, protože plastového odpadu je i u nás ve škole mnoho a potom zbytečně končí na skládce. Celá naše třída se snaží vymyslet nějaký plán, jak toto uskutečnit. Držte nám palce. :-)

Exkurze se nám líbila, děkujeme Místní akční skupině v Humpolci za umožnění absolvovat exkurzi na skládce a u dotřiďovací linky. 

Petra Studničková 2.O

 

Fotogalerie

Post Bellum – příběhy našich sousedů

Post Bellum – příběhy našich sousedů

Naše škola se také zapojila do projektu Příběhy našich sousedů, které díky městu zprostředkovala nadace Post Bellum. Tým vytvořili studenti 4.O: Jirka Plíhal, Jakub Paclík, Václav Krejčí, Martin Váňa. Společně si připravili rozhovor s místním pamětníkem, panem Horníčkem. Ten pak zpracovali pro potřeby projektu, mimo jiné i jako rozhlasovou reportáž. S výsledky jejich práce se již brzy budete moci seznámit na webu projektu, případně na společném setkání a prezentaci ostatních oslovených týmů projektu. Studentům děkujeme za několikaměsíční přínosnou práci, také děkujeme za spolupráci panu Horníčkovi a koordinátorce projektu paní Šaňkové.

 

Jídelna Rodinka

Jídelna Rodinka

Vážení strávníci,

z důvodu zvyšování cen vstupních surovin a energií se od 1. 10. 2019 zvyšuje cena obědů pro děti:

  1. Kategorie           7-10 let             27 Kč s DPH

  2. Kategorie           11-14 let            29 Kč s DPH

  3. Kategorie           15 a více           31 Kč s DPH

Děkujeme za pochopení a věříme, že i přes toto navýšení ceny nám nadále zůstanete nakloněni. Budeme se nadále snažit zlepšovat naše jídla a služby, a brát v úvahu i Vaše připomínky, které nám bez obav můžete zasílat na email jidelnarodinka@centrum.cz. Za vaše jakékoliv připomínky budeme určitě rádi.

Školní jídelna RODINKA
Husova 391
Humpolec 396 01

Nová francouzská lektorka na našem gymnáziu

Nová francouzská lektorka na našem gymnáziu

V tomto školním roce jsme na naší škole přivítali novou lektorku francouzského jazyka Marie Willerval, která spolupracuje s krajskými středními školami a každý čtvrtek působí i u nás. Marie se zajímá o kulturu, severskou literaturu, film, hudbu a těmto tématům se chce věnovat i ve svých hodinách. Během prvních setkání představila studentům své rodné město Toulouse a oni ji na oplátku provedli Humpolcem – samozřejmě s komentářem ve francouzštině. Jsme moc rádi, že mají naši studenti možnost komunikace s rodilým mluvčím, která je při učení se cizímu jazyku nezbytná.

Pozvánka na besedu Jak vychovat dítě pro současnost

Pozvánka na besedu Jak vychovat dítě pro současnost

Jak vychovat dítě pro současnost
1.A roku 2019

1.A roku 2019

To jsme my:

 

Jako již tradičně zahájila 1.A školní rok seznamovacím kurzem na Bělici. Začátek proběhl ve školní tělocvičně, protože silně pršelo, ale již během dopoledne jsme se na kolech přesunuli do Kališť. Následovaly známé i neznámé hry, příprava kulinářských dobrot i pokec s novými spolužáky. Čtyřdenní program byl opravdu bohatý a jediným nedostatkem byla příliš krátká noc.

Poděkování patří rodičům za odvoz zavazadel i instruktorům z řad stávajících i bývalých studentů.

A pár ohlasů:
M. G.: Na tábory už nejezdím, ale tohle bylo super. Většinu her jsem ani neznala, což bylo vlastně dobře, o to víc jsem si to užila.
J. H.: Seznamovací kurz byl super, nejvíce jsem si užil hry bez učitelů.
Míša: Na kurzu se mi líbilo, protože jsme se jako třída poznali, a teď už to není pár cizích lidí, ale jedna třída. Adapťák by se mohl protáhnout až do pátku.

Fotogalerie

Putujeme po Norsku 2

Putujeme po Norsku 2

Ve středu se nám počasí pokazilo, a tak pro nás průvodce vybral relativně nenáročný výlet do národního parku Dovrefjell- Sunndalsfjella. Od autobusu jsme lehce vystoupali k vyhlídce, kde je pro návštěvníky zřízena originální a prostorná pozorovatelna. Nejprve jsme si vyslechli jednu z norských pověstí, a pak už jsme pozorovali dalekohledem pižmoně, jimiž je tento park proslulý. Pracovnice parku navíc rozložila na zem kožešiny, rohy a paroží, abychom si rozšířili naše představy o oživení parku. Odvážnější se poté v mírném dešti vydali prozkoumat tundru okolních svahů.


Okurková sezona po anglicku

Okurková sezona po anglicku

V létě občas slýcháme, že je právě okurková sezona, tedy že není o čem psát. My však můžeme konstatovat, že nám letošní léto přineslo velmi zajímavé zprávy. Čerstvý absolvent oktávy Matěj Doležálek přivezl z Mezinárodní matematické olympiády v Bathu ve Velké Británii bronzovou medaili za umístění v tzv. bronzovém pásmu, když mu o dva body uniklo stříbrné. V rámci naší šestičlenné reprezentace skončil na děleném prvním místě. Ale ještě jedno želízko se v ohni taví: Matěj byl nominován vědeckou porotou SOČ na Českou hlavičku. Zda uspěje a stane se laureátem, se dozvíme v říjnu, kdy se na slavnostním galavečeru rozhodne o vítězích. Byla by to krásná tečka za Matějovou již tak úspěšnou středoškolskou etapou.

Gymnázium dr. A. Hrdličky Humpolec

Komenského 147, 396 01 Humpolec

+420 731 625 221
+420 565 502 211
Přehled všech kontaktů
Kraj Vysočina

Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.

Vzdělávání na naší škole se opírá o tyto pilíře:

  • Kritické myšlení a vyhodnocování informací
  • Matematická a čtenářská gramotnost
  • Komunikace ve dvou světových jazycích
  • Informatické myšlení a užití digitálních technologií
  • Oborová specializace jako příprava na studium VŠ

Přípravné centrum pro jazykové zkoušky

Certifikovaný program pro zkoušky ICDL