S třídou tercií jsme 30. listopadu využili programu městské knihovny, který studentům poutavě připomněl, jaké byly příběhy vojáků na frontě za první světové války. Lektorka Zdeňka Komrsová si pro nás připravila několik zajímavých her a ozvláštnění, ale ústřední roli hrály texty z knihy Zákopy. Tato kniha pochází z edice zaměřující se na učení historie pomocí četby příběhů. Děkujeme za příjemný zážitek. Program si chválili i studenti kvarty, kteří ho navštívili dříve.
Na letošním ročníku soutěže Náboj junior naši školu reprezentovaly dva týmy, jeden z kvarty a druhý z tercie. Oba čtyřčlenné týmy řešily během 120 minut několik příkladů, které vyžadují kombinaci logického myšlení, matematických dovedností a znalostí fyzikálních zákonů.
V konkurenci 304 týmů z českých základních škol a víceletých gymnázií obsadily naše týmy velmi slušné pozice. Jako velký úspěch lze hodnotit zejména 45. místo týmu terciánů.
Ve středu 31. října 2018 jsme vyrazili do školy v maskách, abychom si užili Halloween.
Chodby našeho gymnázia se proměnily na strašidelné koridory plné podivných a děsivých stvoření. Nejen žáci, ale i někteří učitelé přišli oblečení v kostýmech. Fantazii se meze nekladly, a tak jsme mohli vidět nespočet různých masek - od vražedných doktorů přes čaroděje až k Otíkovi z filmu Vesničko má středisková. Během druhé hodiny se všichni sešli v tělocvičně, za zvuku hudby proběhla slavnostní promenáda a na závěr zvolila pětičlenná porota nejzajímavější masky a ocenila třídy, které se akce zúčastnily v nejvyšším počtu.
Probojovat se na olympiádu je snem každého sportovce. Postupová kritéria jsou však velmi tvrdá, olympijská výprava má vždy omezený počet členů a mnohdy není do poslední chvíle jasné, zda bude dlouhodobá snaha korunována postupem na světovou soutěž. Na začátku letošního roku už probíhaly zimní olympijské hry, ale na letní olympiádu také došlo. Konala se 7. – 14. 7. v rumunské Kluži, hostila zástupce ze 107 zemí světa a byla matematická. Jedním z 600 účastníků byl také Matěj Doležálek, který byl nominován po celostátním kole MO a nominaci potvrdil na výběrovém soustředění. Po loňském stříbrném pásmu ze Středoevropské olympiády přivezl Matěj z Kluže čestné uznání, které bylo podmíněno plným počtem bodů z alespoň jednoho ze soutěžních příkladů. Díky skvělým výsledkům je také opět kandidátem na nejvyšší ocenění v soutěži Mládí 2018. Tak jako sportovci po olympiádě hovoří o nové sezoně, tak se i Matěj už nyní připravuje na příští olympiádu. V září absolvoval již dvě matematická soustředění. Ať je letošní sezona završena stejnou vrcholnou akcí jako v loňském roce!
Podzim je tu, a tak si prima ve výtvarné výchově vytvořila své Podzimníčky. Stráží vestibul školy. :-)
1 084,46 metrů - délka naší „Lidl účtenky“
Prima se zapojila do soutěže vyhlášené Rádiem Evropa 2 a společností Lidl ČR „Nejdelší účtenka“. Od 10. září do 30. září poctivě shromažďovali studenti účtenky. Poté nastala fáze slepování a měření. Slepoval každý ze třídy, měřilo v tělocvičně několik odvážlivců pomocí pásma vypůjčeného z kabinetu tělesné výchovy. Nejnáročnější bylo smotání kilometrové účtenky do jedné velké role. V pondělí 8. října jsme s nadějí očekávali vyhlášení výsledků, bohužel naše účtenka nevyhrála. I tak jsme si soutěž užili.
Ať je naše prima prímaPrvní den to bylo hraní
a vzájemné poznávání,
poté jsme si prošli školou
samo sebou s naší mapou.
Protože tradice se nemají porušovat (a zvláště pak ty vydařené :-)), tak i letos jsme se vypravili na Bělici a opět zažili spoustu netradičních her, více i méně náročných situací, kupu legrace, pohody i nevšedních zážitků. A jaká že byla naše čtyřdenní náplň práce :-)? Úspěšně jsme se evakuovali před hrozbou Trifidů, byli jsme rychlejší než elektrický proud, zachránili se před žraloky, vyřešili problémovky, motali se jako sloni v porcelánu, sestrojili jsme neuvěřitelné vynálezy a naše kreativní šnečí divadlo by nám mohl závidět i Hollywood :-). Vyvrcholením celé akce byly pády a skoky důvěry a jako třešnička na dortu byl večerní táborák za tónů kytary.
Náš velký dík patří rodičům, kteří nám pomohli s dovozem a odvozem věcí, a našim „starým známým“ i novým pomocníkům, protože bez nich by to nebylo ono.
Ve středu 10. 10. 2018 se studenti tříd 2.A a 6.O vydali do tolerančního kostelíka na Zichpili, kde zaměstnanci Malého muzea Bible ze Starého Pelhřimova připravili vzdělávací program na téma křesťanství, významu knihtisku a náboženské toleranci císaře Josefa II. Program měl dvě části, a to praktickou a teoretickou. V teoretické části studenti vyslechli výklad o obsahu Bible, o náboženských poměrech v Čechách v 16. a 17. století a o náboženské toleranci v pojetí císaře Josefa II. V praktické části, která měla podobu 4 workshopů, si studenti vyzkoušeli psaní seříznutým bambusem, práci na starém dřevěném tiskařském lisu, shlédli způsob výroby kovových liter a ve finále se pokusili o vysázení krátkého textu. Takto zaměřený program plně koresponduje s výukovým obsahem dějepisu v 2. ročníku gymnázia a jeví se jako vhodné doplnění tradičních dějepisných hodin.
Dne 3. října 2018 proběhl ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí křest knihy Před sto lety… Tato kniha vznikla ze spolupráce Gymnázia dr. A. Hrdličky s místním muzeem na připravovaných říjnových výstavách ke stoletému výročí konce Velké války a vzniku republiky. V rámci čtyř různých projektů se studenti zapojili do chystaných podkladů pro výstavy. O průběhu jednotlivých projektů jsme vás na stránkách školy průběžně informovali.
Díky programu Rok v Champagne-Ardenne mají studenti středních škol Kraje Vysočina možnost vyjet studovat na některou z francouzských partnerských škol v oblasti Champagne-Ardenne. Ve školním roce 2017/2018 tak učinili dva studenti našeho gymnázia – Barbora Stýblová a Mikuláš Festa.
Barbora studovala v uplynulém školním roce na Lycée Pierre Bayen ve městě Châlons-en-Champagne a díky individuálnímu plánu mohla zároveň pokračovat ve studiu na našem gymnáziu. „Celý svůj pobyt ve Francii hodnotím velmi kladně, začátky sice nebyly lehké, ale postupně jsem cítila, že se moje francouzština zlepšuje a na konci pobytu jsem byla schopná dokonce i vtipkovat s mými francouzskými kamarády. Určitě bych tuto možnost doporučila i ostatním, protože si myslím, že člověk nic neztratí, ale může jenom získat!“ Barbora získala ve Francii nejen nové kamarády, ale i spoustu dovedností, jiný úhel pohledu a po návratu do České republiky úspěšně složila jazykovou zkoušku z francouzského jazyka DALF na úrovni C1.
Mikulášovi se ve Francii zalíbilo natolik, že se rozhodl, že rok ve Francii je málo a prodloužil si svůj pobyt ještě na letošní školní rok 2018/2019. Svůj individuální plán na našem gymnáziu zvládá bez problémů, takže nezbývá, než mu popřát ještě jeden úspěšný francouzský rok na lycée v Joinville!
Pro více informací o programu navštivte stránky Kraje Vysočina: https://www.kr-vysocina.cz/rok-v-champagne-ardenne/d-4067474
V měsíci říjnu naši studenti nižšího gymnázia začali vyrábět záložky do knihy pro projekt s partnerskou školou ze Slovenské republiky. Pro naši školu bylo vybráno Gymnázium J. F. Rimavského, Levoča. Záložky, které si studenti na závěr projektu vymění, obsahují motivy z pohádek i pověstí, ale i kontakt pro případné budoucí dopisování studentů nižších gymnázií.
Dne 3. října 2018 proběhl ve výstavním sále muzea na Dolním náměstí křest knihy Před sto lety… Tato kniha vznikla ze spolupráce Gymnázia dr. A. Hrdličky s místním muzeem na připravovaných říjnových výstavách ke stoletému výročí konce Velké války a vzniku republiky. V rámci čtyř různých projektů se studenti zapojili do chystaných podkladů pro výstavy. O průběhu jednotlivých projektů jsme vás na stránkách školy průběžně informovali.
Plakáty s náměty válečné a legionářské literatury si budete moci společně s přichystanou knihou prohlédnout během říjnové výstavy v městské knihovně. Výňatky z kroniky období první světové války i medailonky padlých vojínů budou zase součástí expozice Muzea Dr. A. Hrdličky.
Díky finanční podpoře města mohly být tyto projekty zpracovány formou reprezentativní vázané publikace, která byla 3. října pokřtěna za přítomnosti 48 spoluautorů (z celkového počtu 78 spoluautorů projektů). Kniha přibližuje obraz humpolecké společnosti během Velké války a krátce před ní. Na této akci byla veřejnost také seznámena s postupným vznikem knihy a s jejím obsahem. Pokud byste se s knihou chtěli blíže seznámit, najdete její výtisky v městské knihovně a v muzeu. Větší část výtisků byla rozdělena mezi autory, dále pak mezi Město Humpolec, spolupracující organizace a místní školy.
27. září 2018 se vydaly již tradičně třídy 2.A a 6.0 za krásami této metropole na Dunaji. Bývalé císařské město a evropské centrum hudby jsme zvolili jako cíl exkurze v krátké době už potřetí z několika důvodů: Vídeň, město valčíků, patří k nejkrásnějším na světě, ať už díky své poloze na Dunaji, téměř na úpatí Alp, či díky zachovalým monumentálním historickým památkám z dob, kdy Vídeň byla centrem mocné habsburské monarchie. Dalším důvodem byla i skutečnost, že více než 400 let byla tato krasavice na Dunaji i naším hlavním městem, a tudíž se zde rozhodovalo i o našich dějinách. V neposlední řadě naši návštěvu podpořilo i vítězství Vídně v celosvětové soutěži o to, ve kterém z 231 měst se nejlépe žije. Vídeň vyhrála tuto soutěž již podeváté a zanechala za sebou taková vyhlášená kanadská, japonská a australská města, jako jsou např. Ottawa, Toronto, Vancouver, Tokio, Osaka, Sydney či Melbourne.
Vídeň nás uvítala slunečným ránem a nádherné počasí nás neopustilo po celý den. Ještě než jsme po Říšském mostě překonali Dunaj, nemohli jsme se vynadívat na výškové budovy v Dunajské čtvrti, kde se nachází i dvě nejvyšší budovy celého Rakouska měřící shodně 250 m - Dunajská věž z r. 1964 a o 50 let mladší DC Tower, ale jako na dlani jsme měli i známé Centrum OSN, která si Vídeň zvolila za své třetí sídelní město (vedle Ženevy a New Yorku) v roce 1979.
Dopoledním cílem naší exkurze byla nejnavštěvovanější památka Rakouska, nádherný zámek Schönbrunn, nazývaný také „rakouské Versailles“. Ze skvostných interiérů této letní rezidenci Habsburků jsme si prohlédli především soukromé pokoje i reprezentační prostory císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, ovšem zavítali jsme též do parku, jenž patří k nejkrásnějším v Evropě.
Odpoledne jsme vystoupili z autobusu v centru Vídně, abychom se mohli obdivovat takovým pamětihodnostem, jako je Dóm sv. Štěpána, na jehož Jižní věž mnozí vystoupili, Přírodovědné a Uměleckohistorické muzeum, Radnice, Parlament či areál Hofburgu. Tento císařský hrad sloužil jako zimní rezidence Habsburků, byl budován v různých architektonických stylech více než 700 let a stal se tak nejrozsáhlejším hradem v celé Evropě. O jeho prostornosti svědčí několik údajů – nachází se zde 18 traktů, 19 nádvoří a 2500 místností. Součástí Hofburgu je i vyhlášená „Španělská jezdecká škola“, dále Rakouská národní knihovna, Leopoldův trakt, kde úřaduje rakouský prezident, či Císařská klenotnice, do níž jsme zavítali a ze všech cenných kousků si nezapomněli prohlédnout rakouskou císařskou korunu a korunu Svaté říše římské.
Mnohé studenty nejvíce zaujaly sbírky Přírodovědného muzea, které založil manžel Marie Terezie František Lotrinský a věnoval mu své soukromé sbírky. Antropologické a prehistorické oddělení, 25 000 lebek, minerály a horniny, meteority, dinosauři, měkkýši, hmyz, savci, snad každý si zde našel oblast, která ho zajímá. Muzeum je nádherné i svou architekturou a pouhý vstup do budovy je uměleckým zážitkem.
Metropoli na Dunaji jsme opouštěli s pocitem, že jsme zde prožili krásný den, který nám přinesl mnoho příjemných zážitků i řadu nových poznatků a zkušeností. Zkrátka nechali jsme se okouzlit zdejší atmosférou, která vyzařuje i z většiny fotografií.
17. září 2018 navštívili žáci kvarty a kvinty v Horáckém divadle v Jihlavě netradičně provedené představení Splašené nůžky. Jednalo se o interaktivní detektivku založenou na herecké improvizaci a spoluúčasti hlediště, kde diváci mluvili s postavami, zasahovali do děje a nakonec vypátrali i vraha. Další zajímavostí bylo, že při příchodu diváků se už na jevišti hrálo a představení pokračovalo i o přestávce. To jsou pouze nejvýraznější specifika hry, která rozhodně obohatila a ozvláštnila kulturní zážitky každého z návštěvníků.
V příběhu, kde byla v bytě nad kadeřnictvím, v němž Tony Řezníček a Barbara Marková vyřizovali klasické každodenní zakázky, kadeřnickými nůžkami zavražděna klavírní virtuoska Izabela Černá, vtipně vyšetřují situaci dva policisté, kteří celý den, kvůli telefonátu zavražděné, sledovali dům a mohli tak na seznam podezřelých připsat i stálou zákaznici paní Schubertovou a podezřele vypadajícího obchodníka se starožitnostmi Eduarda Lorence.
Postupným vyšetřováním, hádáním a postřehy z publika hra nakonec dospěla k dramatické scéně, ve které policisté dopadli vraha a vysloužili si veliký potlesk.
Žákům se hra Splašené nůžky od Paula Pörtnera, zapsaná pro neuvěřitelně dlouhou dobu uvádění na scéně dokonce i v Guinnessově knize rekordů, velice líbila, a to právě díky originálnímu, živému a vtipnému provedení.
Tereza Točíková, kvarta
Žáci sekundy a tercie vyměnili 5. září středeční vyučování v lavicích za interaktivní zážitkový program VyšeHrátky na pražském Vyšehradě. Organizátory akce bylo zvoleno aktuální téma, kterým žije celé Česko, sté výročí založení Československé republiky.
Za slunného počasí jsme plnili řadu úkolů, v nichž se ukázaly nejenom naše znalosti z historie první republiky, ale i naše obratnost, schopnost spolupráce a také naše paměť. Po zajímavém programu, který trval téměř dvě hodiny, jsme si ještě prohlédli okolí Starého purkrabství a hřbitov Slavín, kde odpočívají některé slavné české osobnosti, a vydali jsme se na cestu domů.
VyšeHrátky jsme letos s mladšími ročníky našeho gymnázia navštívili již popáté a ani tentokrát jsme se nezklamali. Těšíme se, co nám přinese příští rok!
Charitativní koncert Gymnázia dr. A. Hrdličky a ZUŠ Gustava Mahlera.
Před začátkem školního roku jsme na našich stránkách avizovali zapojení do školního projektu, v kterém se budeme snažit společně s humpoleckým muzeem zprostředkovat zájemcům o regionální historii různorodé příběhy z dob před sto lety. Tedy z dob Velké války, která měla být, podle tehdejších hlasů, také tou poslední v našich dějinách.
U příležitosti 100 let konce tohoto konfliktu a vzniku ČSR vytváříme materiály pro zářijovou a říjnou výstavu Muzea Dr. A. Hrdličky.
Kraj Vysočina ocenil 28. 5. 2015 společný projekt humpoleckého gymnázia a pelhřimovského archivu v oblasti vzdělávání jako Skutek roku 2014. Zástupci projektu převzali na zámku Valeč ocenění.
Kraj Vysočina ocenil 28. 5. 2015 společný projekt humpoleckého gymnázia a pelhřimovského archivu v oblasti vzdělávání jako Skutek roku 2014. Zástupci projektu převzali na zámku Valeč ocenění.
Facebookové fotoalbum | Fotogalerie
Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.