Aktuality

V podzimní Vídni

V podzimní Vídni

27. září 2018 se vydaly již tradičně třídy 2.A a 6.0 za krásami této metropole na Dunaji. Bývalé císařské město a evropské centrum hudby jsme zvolili jako cíl exkurze v krátké době už potřetí z několika důvodů: Vídeň, město valčíků, patří k nejkrásnějším na světě, ať už díky své poloze na Dunaji, téměř na úpatí Alp, či díky zachovalým monumentálním historickým památkám z dob, kdy Vídeň byla centrem mocné habsburské monarchie. Dalším důvodem byla i skutečnost, že více než 400 let byla tato krasavice na Dunaji i naším hlavním městem, a tudíž se zde rozhodovalo i o našich dějinách. V neposlední řadě naši návštěvu podpořilo i vítězství Vídně v celosvětové soutěži o to, ve kterém z 231 měst se nejlépe žije. Vídeň vyhrála tuto soutěž již podeváté a zanechala za sebou taková vyhlášená kanadská, japonská a australská města, jako jsou např. Ottawa, Toronto, Vancouver, Tokio, Osaka, Sydney či Melbourne.

Vídeň nás uvítala slunečným ránem a nádherné počasí nás neopustilo po celý den. Ještě než jsme po Říšském mostě překonali Dunaj, nemohli jsme se vynadívat na výškové budovy v Dunajské čtvrti, kde se nachází i dvě nejvyšší budovy celého Rakouska měřící shodně 250 m - Dunajská věž z r. 1964 a o 50 let mladší DC Tower, ale jako na dlani jsme měli i známé Centrum OSN, která si Vídeň zvolila za své třetí sídelní město (vedle Ženevy a New Yorku) v roce 1979.

Dopoledním cílem naší exkurze byla nejnavštěvovanější památka Rakouska, nádherný zámek Schönbrunn, nazývaný také „rakouské Versailles“. Ze skvostných interiérů této letní rezidenci Habsburků jsme si prohlédli především soukromé pokoje i reprezentační prostory císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Alžběty, ovšem zavítali jsme též do parku, jenž patří k nejkrásnějším v Evropě.

Odpoledne jsme vystoupili z autobusu v centru Vídně, abychom se mohli obdivovat takovým pamětihodnostem, jako je Dóm sv. Štěpána, na jehož Jižní věž mnozí vystoupili, Přírodovědné a Uměleckohistorické muzeum, Radnice, Parlament či areál Hofburgu. Tento císařský hrad sloužil jako zimní rezidence Habsburků, byl budován v různých architektonických stylech více než 700 let a stal se tak nejrozsáhlejším hradem v celé Evropě. O jeho prostornosti svědčí několik údajů – nachází se zde 18 traktů, 19 nádvoří a 2500 místností. Součástí Hofburgu je i vyhlášená „Španělská jezdecká škola“, dále Rakouská národní knihovna, Leopoldův trakt, kde úřaduje rakouský prezident, či Císařská klenotnice, do níž jsme zavítali a ze všech cenných kousků si nezapomněli prohlédnout rakouskou císařskou korunu a korunu Svaté říše římské.

Mnohé studenty nejvíce zaujaly sbírky Přírodovědného muzea, které založil manžel Marie Terezie František Lotrinský a věnoval mu své soukromé sbírky. Antropologické a prehistorické oddělení, 25 000 lebek, minerály a horniny, meteority, dinosauři, měkkýši, hmyz, savci, snad každý si zde našel oblast, která ho zajímá. Muzeum je nádherné i svou architekturou a pouhý vstup do budovy je uměleckým zážitkem.

Metropoli na Dunaji jsme opouštěli s pocitem, že jsme zde prožili krásný den, který nám přinesl mnoho příjemných zážitků i řadu nových poznatků a zkušeností. Zkrátka nechali jsme se okouzlit zdejší atmosférou, která vyzařuje i z většiny fotografií.

Fotogalerie

Divadelní představení Splašené nůžky

Divadelní představení Splašené nůžky

17. září 2018 navštívili žáci kvarty a kvinty v Horáckém divadle v Jihlavě netradičně provedené představení Splašené nůžky. Jednalo se o interaktivní detektivku založenou na herecké improvizaci a spoluúčasti hlediště, kde diváci mluvili s postavami, zasahovali do děje a nakonec vypátrali i vraha. Další zajímavostí bylo, že při příchodu diváků se už na jevišti hrálo a představení pokračovalo i o přestávce. To jsou pouze nejvýraznější specifika hry, která rozhodně obohatila a ozvláštnila kulturní zážitky každého z návštěvníků.

V příběhu, kde byla v bytě nad kadeřnictvím, v němž Tony Řezníček a Barbara Marková vyřizovali klasické každodenní zakázky, kadeřnickými nůžkami zavražděna klavírní virtuoska Izabela Černá, vtipně vyšetřují situaci dva policisté, kteří celý den, kvůli telefonátu zavražděné, sledovali dům a mohli tak na seznam podezřelých připsat i stálou zákaznici paní Schubertovou a podezřele vypadajícího obchodníka se starožitnostmi Eduarda Lorence.

Postupným vyšetřováním, hádáním a postřehy z publika hra nakonec dospěla k dramatické scéně, ve které policisté dopadli vraha a vysloužili si veliký potlesk.

Žákům se hra Splašené nůžky od Paula Pörtnera, zapsaná pro neuvěřitelně dlouhou dobu uvádění na scéně dokonce i v Guinnessově knize rekordů, velice líbila, a to právě díky originálnímu, živému a vtipnému provedení.

Tereza Točíková, kvarta

Sekunda a tercie si na VyšeHrátkách připomněly 100. výročí založení Československa

Sekunda a tercie si na VyšeHrátkách připomněly 100. výročí založení Československa

Žáci sekundy a tercie vyměnili 5. září středeční vyučování v lavicích za interaktivní zážitkový program VyšeHrátky na pražském Vyšehradě. Organizátory akce bylo zvoleno aktuální téma, kterým žije celé Česko, sté výročí založení Československé republiky.

Za slunného počasí jsme plnili řadu úkolů, v nichž se ukázaly nejenom naše znalosti z historie první republiky, ale i naše obratnost, schopnost spolupráce a také naše paměť. Po zajímavém programu, který trval téměř dvě hodiny, jsme si ještě prohlédli okolí Starého purkrabství a hřbitov Slavín, kde odpočívají některé slavné české osobnosti, a vydali jsme se na cestu domů.

VyšeHrátky jsme letos s mladšími ročníky našeho gymnázia navštívili již popáté a ani tentokrát jsme se nezklamali. Těšíme se, co nám přinese příští rok!

 

Fotogalerie

Napsali o nás: Páteční večer ovládla kvarta a její hosté

Napsali o nás: Páteční večer ovládla kvarta a její hosté

Charitativní koncert Gymnázia dr. A. Hrdličky a ZUŠ Gustava Mahlera.

Před 100 lety... spolupráce s místním muzeem

Před 100 lety... spolupráce s místním muzeem

Před začátkem školního roku jsme na našich stránkách avizovali zapojení do školního projektu, v kterém se budeme snažit společně s humpoleckým muzeem zprostředkovat zájemcům o regionální historii různorodé příběhy z dob před sto lety. Tedy z dob Velké války, která měla být, podle tehdejších hlasů, také tou poslední v našich dějinách.

U příležitosti 100 let konce tohoto konfliktu a vzniku ČSR vytváříme materiály pro zářijovou a říjnou výstavu Muzea Dr. A. Hrdličky.

Kamarýtova kronika skutkem roku 2014 v Kraji Vysočina

Kamarýtova kronika skutkem roku 2014 v Kraji Vysočina

Kraj Vysočina ocenil 28. 5. 2015 společný projekt humpoleckého gymnázia a pelhřimovského archivu v oblasti vzdělávání jako Skutek roku 2014. Zástupci projektu převzali na zámku Valeč ocenění. 

Kamarýtova kronika skutkem roku 2014 v Kraji Vysočina

Kamarýtova kronika skutkem roku 2014 v Kraji Vysočina

Kraj Vysočina ocenil 28. 5. 2015 společný projekt humpoleckého gymnázia a pelhřimovského archivu v oblasti vzdělávání jako Skutek roku 2014. Zástupci projektu převzali na zámku Valeč ocenění. 
Facebookové fotoalbum | Fotogalerie

Gymnázium dr. A. Hrdličky Humpolec

Komenského 147, 396 01 Humpolec

+420 731 625 221
+420 565 502 211
Přehled všech kontaktů
Kraj Vysočina

Naše škola si klade za cíl připravit své absolventy pro vysokoškolské studium a vytvořit základy pro jejich celoživotní vzdělávání. Usilujeme o propojení individuálních potřeb každého žáka s budováním školní komunity.

Vzdělávání na naší škole se opírá o tyto pilíře:

  • Kritické myšlení a vyhodnocování informací
  • Matematická a čtenářská gramotnost
  • Komunikace ve dvou světových jazycích
  • Informatické myšlení a užití digitálních technologií
  • Oborová specializace jako příprava na studium VŠ

Přípravné centrum pro jazykové zkoušky

Certifikovaný program pro zkoušky ICDL